top of page

Animasyon Film Maliyeti Nedir?

Bize doğal olarak en çok sorulan soru, yapılacak filmin maliyetinin ne kadar olduğu. Ancak buna hemen cevap vermek aşağıda açıklayacağım sebeplerden ötürü kolay değil. Bütün filmler birbirinden farklıdır dolayısyla her filmin hazırlanması için gerekli çalışmalar da farklıdır bu yüzden de maliyetleri değişiklik gösterir.

Animasyonların yapım maliyetini ve üretim süresini etkileyen temel sebepler şunlardır:

1- Animasyonda kullanılacak karakter sayısı.

World War Z – 3D Kalabalık Zombie Sahnesi © Paramount Pictures

Filmde tek karakter mi var ? Üç mü ? Yoksa savaş sahnesi için yüzlerce karakterin görünmesi mi gerekiyor ? Ayrıca ana karakterler için ayrıntılı dizayn aşaması, farklı yüz ifadelerinin çalışılması, farklı açılardan görünümünün çalışılması gibi uzun süren bir geliştirme süreci vardır. Sonuç olarak karakter sayısı bütçeyi arttırır.

2- Yapım tekniği farkı.

Basit Karakter

Genel Animasyon Karakteri

Kompleks Karakter

Animasyonun hazırlanmasında kullanılacak bir çok farklı teknik var. Örneğin 2D ve 3D veya basit karakter ve mekan tasarımları, gerçekçi karakter ve mekan tasarımları gibi. Bu tekniklerin uygulama süreleri ve dizayn süreleri çok farklıdır. Bu da fiyatlandırmayı çok etkiler.

3- Sahne sayısı​ ve tekniği

Basit Sahne

Kompleks 3D Sahne

Karakterlerde olduğu gibi mekanların da tasarıma, çizilmesine ve renklendirilmesine ihtiyaç vardır. Ayrıca sahnelerde de hareketli cisimler, görsel efektler karakterlerle etkileşime sahip objeler olabilir. Bunlar da yapım süresini ve fiyatı etkiler.

4- Filmin uzunluğu

Filmin süresi yapılacak animasyon çalışmalarını doğru oranda arttırır, yapım süresi uzar, ayrıca teknik olarak işlenecek malzemenin de artmasına yol açar. Bunların hepsi fiyatı etkiler.

5- Seslendirme, Müzik ve Ses Efektleri

Animasyondaki karakter sayısının ve uzunluğunun diğer bir etkisi de eğer karakterlerin konuşması gerekiyorsa onları seslendirecek sanatçıların sayısının artmasıdır. Ayrıca müzik, mixaj ve ses efektleri çalışmaları da filmin uzamasıyla birlikte artacaktır. Bu da fiyatı değiştiren etkilerden birisidir.

5- Animasyon

Hazırlanan karakterler ve sahnelerin senaryoya uygun olarak hareketlendirilmesi aşamasıdır. Ne kadar kompleks olduğuna bağlı olarak hazırlanan animasyon sahneler film bütçesini oluşturan önemli kalemlerden birisidir. Hazırlık aşamasından farklı olarak yapılan çalışmanın gözle görülür ve tüm detaylarıyla kurguyu tamamlayan final aşamasıdır.

Sonuç:

Bu durumda ne kadar istesek de fimin detayları hakkında bilgi sahibi olmadan ​ayrıntılı bir fiyat çalışması yapamıyoruz. Fiyat araştırması yaparken yapılacak film için varsa basit bir senaryo üzerinden, eğer senaryo yoksa yapılacak filmin amacı doğrultusunda bir senaryo geliştirmek için ön çalışma yapmamız gerekiyor.

bottom of page