top of page

Karakter

Karakterler animasyon filmlerinin yıldız oyuncularıdır. Karakterler çoğunlukla yapılması istenen filmin yan ürünü olarak dizayn edilir. Karakterler filmin seyirciyle iletişiminde çok önemlidir ve filmin başarısındaki kilit elemanlardır. İfadeleri, inandırıcıkları, renkleri kişilikleri son derece önemlidir.

Güçlü karakterler ilgi çekicidir ve kendilerini seyrettirir.

Karakter Tasarlamak Ciddi Bir İştir

Karakter tasarlamak istediğinizde öncelikle amaçlar ve olası geliştirmeler göz önüne alınarak istenen karakter için kimlik oluşturulmalıdır. Karakterin dış özellikleri yanında neleri sevdiği ya da sevmediği, kişilik yapısı, günlük alışkanlıkları, inançları, rutinleri ve senaryodaki rolü ile doğru orantılı gelişebileceği özel yanları belirlenir.

Character Sheet denilen bu detaylı çalışma uzun metraj ya da seri olacak animasyon film projeleri için gereklidir. Büyük markalar için yaratılan karakterlerde de bu çalışma yapılır. Bu çalışma içinde karakter özellikleri yanında değişik mimik ve pozların çizimleri de yer alır.

Şayet bir tanıtım videosu gibi uzun soluklu ve karakter özelliklerinin çok gerekmediği projelerde karakterin yapılacak video senaryosunda gereken temel özelliklere sahip olması yeterlidir. Karakterin senaryoya uygun tarzda çizilmesi, mimiklerinin oluşturulması ve hareketlendirilmesi bu tarz videolar için fazlasıyla yeterlidir.

Karakter tasarlamaya kağıt üzerinde eskizlerle başlanır. Bu eskizler içinden en uygun olanlar seçilerek en çok beğenilen ve istenen özelliklere sahip çizim renklendirilip kullanılacağı tekniğe uygun hale getirilir.

bottom of page