top of page

Kurumsal Tanıtım Filmleri

Günümüz şartlarında şirketlerin rekabet güçlerini arttırmak amacıyla yapmaları gereken tanıtım faaliyetleri çok çeşitlilik göstermektedir. Bunların başında ürün ve hizmet şartlarının en kısa ve etkili anlatım yöntemi olan, belirli bir estetik ve akıcılıkla hazırlanmış tanıtım videolarıdır. Firmalar toplantı, konferans, organizasyon, seminerler· için çeşitli videolara ihtiyaç duyarlar. Reklam ajansları yada firmaların kendi bünyelerinde hazırlanan senaryolar doğrultusunda hazırlanan videolar en etkili sunum araçlarındandır.

Bu sayede potansiyel müşterilerin firma hakkında yeterli ve doğru bilgiye en kısa sürede ulaşması hedeflenmektedir. Reel çekimler, grafik ve animasyonlarla müşterilere doğrudan ve duyular aracılığıyla hitap etmek en başarılı, en etkili tanıtım yöntemidir. Tanıtım filmi sahibi olmak bir kurum yada kuruluşun potansiyel müşterilere istenilen en açıklayıcı ve hızlı şekilde ulaşımını sağlar. Günümüz koşullarında müşteriler bir ürün yada hizmeti almak istediklerinde İnternet ya da basılı reklam materyallerinden firmalara ulaşabilirler. Zamanın çok değerli olması sebebiyle bu müşterilere yazılı metinlerin tamamını okutarak kendinizi anlatmak neredeyse imkansızdır. Ayrıca yazılı metinler ve resimlerden oluşan grafik tasarım ne kadar iyi olursa olsun hiç bir anlatım tarzı bir kaç dakikalık tanıtım filminin yerini tutamaz. İnsanlara kendinizi, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi çok akıcı ve anlaşılır, gerektiğinde animasyonlarla detaylandırılmış olarak bir film aracılığıyla tanıtmak doğru bir tercihtir.

Tanıtım filmleri, firmaların dijital ortamda müşterilere açılan pencereleridir. Bin kelimede anlatamadığınız şeyleri birkaç görselle anlatmak size ve müşterilerinize zaman kazandırır. Başarılı bir tanıtım filmi değişik dillerde hazırlanacak versiyonlarla uluslar arası firmalarla rekabet gücü kazanmanızı sağlayabilir.

Başarılı Tanıtım Filmi Nasıl Olmalıdır?

Bir tanıtım filmi hizmet, ürün, kurum yada kuruluşu, tanıtırken belli bir senaryo dahilinde çekilip hazırlanmalıdır. Bu nedenle önce hedefler ve en doğru anlatım şekli belirlenir. Filminizin güzel görüntülere sahip olması yetmez. Doğru ve akıcı anlatım, inandırıcılık ve samimiyet ya da özel pazarlama teknikleri içermesi gerekebilir. Anlatılmaya çalışılan ürün yada hizmetlerin canlandırmalarla, grafiklerle daha anlaşılır hale getirilmesi her zaman artı puandır. İzleyen kişi sıkılmadan aradığı pek çok cevaba çok kısa ve yorucu olmayan bir şekilde ulaşabilirse mutlu olur. Zamanın bizler için olduğu kadar müşteriler için de değerli olduğu asla unutulmamalıdır. Müşterilerinize İnternet ya da CD, DVD ile bireysel yollarla ulaşmak için harcanacak emek ve maliyetlere değecek, gururla gösterilebilecek filmlere sahip olmayı her firma ister. Bunun· yapılması için eldeki imkanlar dahilinde pek çok teknik ve tarzda film yapmak mümkündür. Önemli olan müşterilerinizde doğru etkiyi yaratmaktır. Tanıtım filmi sizin sunum yüzünüzdür. Bir film yapmak kolaydır. Fakat amaca hizmet etmediği takdirde sokağa atılmış para olmaktan daha kötüsü imajınıza yapışmış silinmesi uzun zaman alacak bir lekedir.

Tanıtım Filmi Çekimi

Bir tanıtım filmi ya da kurumsal film çekmek için ilk yapılması gereken eldeki imkanları belirlemektir. Çekimi yapılacak ürün yada hizmetin veya tesisin ne tür ekipmanlar ve tekniklerle çekilmesi gerektiğine karar verilmelidir. Bütçe ve senaryo göz önünde bulundurularak kullanılacak ekip ve ekipman belirlenir. Bunlar içinde özel kameralara, helikopterlere, farklı özel çekim malzemelerine, ürün maketine, animasyonlara, oyuncu yada sunuculara, organizasyonlara ve başka pek çok şeye ihtiyaç duyulabilir. Çekimler imkanların elverdiği en yüksek kalitede yapılmalıdır. Günümüz koşullarında tanıtım filmi görüntülerinin nerede ve hangi mecralarda kullanılacağı belli değildir. Elinizdeki kaliteli çekimi istediğiniz formata çevirebilirsiniz. Yüksek kaliteli malzemenin kalitesini azaltabilirsiniz, fakat düşük kalitedeki bir görüntüyü kaliteli hale getiremezsiniz. Yaptırmak için maliyetlere katlandığınız tanıtım filmini siz de her anlamda gururla çevrenizle, müşterilerinizle paylaşabilmelisiniz.

Tanıtımı yapılacak firma, ürün ve hizmetlerin içeriği doğrultusunda en başarılı yöntemleri bir araya getirebilen bir prodüksiyon hazırlamak zor bir ekip işidir. Bir profesyonellik gerektirir. Bir yönetmen bütün senaryoyu oluşturacak görselleri kendi yorumunu da katarak çeker. Doğru bir ekiple bu çekim süreleri gerektiği kadar zaman ve maliyetle azaltılabilir. Müşterilerin çıkarları doğrultusunda yapılan iyi bir prodüksiyonun yönetmen ve ekibine gerekli tüm malzemeyi, şartları sağladığı için projenin yaratım süreci daha hızlı olmaktadır.

Tanıtım filmlerinde çok büyük tesisler yada bölgelerin gösterilebilmesi için helikopter çekimlerine ihtiyaç duyulabilir. Helikopter çekimleri bir tanıtım filminde doğru kullanıldığı takdirde her zaman artı değer katan önemli unsurlardandır. Çekimi yapılan bölge yada tesisin konumunu ve büyüklüğünü en iyi gösterme yoludur. Helikopter çekimleri özel çekim ekipmanları gerektirir. Çekimin yapılması için gerekli şartların sağlanabilmesi mevsimsel sebeplerden dolayı zor olabilir. Helikopter çekimlerine alternatif olarak zeplin, balon ve Helicam seçenekleri de uygulanabilir.

Tanıtım filmleri yada kurumsal videoların üretim aşamalarında en çok başvurulan, kullanılmasının büyük artıları olduğu araçlardan en önemlisi animasyon ve grafiklerdir. 2d ve 3d animasyonlar ve grafiklerle çok daha anlaşılır hale gelen filmler izleyen müşteriler üzerinde çok olumlu etkiler bırakmaktadır.

Bir Tanıtım Filmi Nasıl Yapılır?

Tanıtım filmleri tüm benzer mecralar gibi öncelikle senaryo yazım aşamasıyla başlar. Firmanın ihtiyaçları doğrultusunda yazılan senaryo birçok incelemeden sonra son halini alır. Bir sonraki aşama çekim hazırlık aşamasıdır. Çekim hazırlıkları keşif ve ihtiyaç belirleme ile başlamalıdır. Senaryo açısından gerekli planların nasıl çekilmesi gerektiğine ve uygulanacak çekim tekniklerine karar verilir. Belirlenen teknikler aynı zamanda ihtiyaçları daha belirgin kılar. Çekim mekanlarında en verimli çalışma yöntemleri seçilerek bu aşama tamamlanır.

Bir Tanıtım Filmi Nasıl Yapılır?

Sıra montaj ve grafik çalışmaların yapılacağı post prodüksiyon bölümündedir. En başta senaryo olarak başlayan ve çekilen planlar ve sahneler burada bir araya getirilerek anlamlı bir bütün haline gelecektir. Seslendirme ve müzik doğrultusunda bütün çekimler birleştirilir. Gerekli grafikler ve animasyonlarla görsel etkinliği ve beğenilirliği artırılarak final hale getirilir.

Tanıtım Filmi Seslendirme ve Müzik

Tanıtım filmleri potansiyel müşterilere hitap ettiğinden belirli ciddiyet ve saygıyı hissettirebilecek unsurlarla donanmış olmalıdır. Seslendirme ve müzik seçimi bu yüzden önemlidir. Tanıtım filmleri çeşitli dillerde, alt yazı destekli, belirli kültürlere farklı şekilde ulaşmaya çalışan versiyonlar olarak da hazırlanabilir. Farklı hizmet ve ürün gruplarını aynı film içinde tanıtabilmek çok yapılan bir tarzdır. Bunun yanında sadece müşterilerin istedikleri ürün yada hizmeti daha detaylı olarak incelemelerini sağlayacak daha fazla bilgi içeren filmlerde yapılmaktadır.

Tanıtım Filminin Başarıya Ulaşması İçin Doğru bir pazarlama Gerekir

Tanıtım filmi senaryo, çekim kalitesi ve harika bir montajla tamamlanmış olsa da yapım amacı hedef kitlelere ulaşması ve istenen etkiyi sağlamasıdır.
Özenle hazırlanmış bir tanıtım filminin tek eksiği artık sunum şeklidir. Firmaların müşterilerine ulaşmak için kullandıkları pek çok yöntem vardır. Bir tanıtım filmi USB olarak elden dağıtım, fuar ve konferans toplu gösterimleri, TV, Sinema, İnternet gibi pek çok seçenekte müşterilere ulaşabilmektedir.
Web sayfanızda ve sosyal medyada iyi bir SEO yönetimiyle hedef kitlenize ulaşmaya hazırdır. Reklam desteğiyle öne çıkartılarak tanıtım videonuzun başarısı arttırılmalıdır.

bottom of page